Rashladni tornjevi
Kada unutar industrijskog procesa postoje toplinski ciklusi neophodni za izvođenje procesa, potrebno je ukloniti neiskorištenu toplinu ili višak proizvedene toplote, kako bi se proces nastavio. Neeliminisana toplina bi se akumulirala tamo gdje je proizvedena i onemogućila nastavak proizvodnje.
Fluidi koje se najčešće koriste za hlađenje industrijskih procesa, jer su najekonomičniji i najdostupniji, su zrak i voda. Oba se koriste ili na izravan način – izravno hlađenje korisnika, ili na neizravan način – hlađenje drugih tekućina (npr. ulja) koje zatim hlade korisnika.
Voda se u osnovi može ohladiti na tri načina:
- Suhi (radijatori, suhi hladnjak)
- Pomoću rashladnog uređaja
- Mokri, ciklusom isparavanja
Mokro hlađenje ili isparavanje je apsolutno najfleksibilniji i najekonomičniji sistem za hlađenje industrijske vode; i daleko je najčešće korišten sistem u industrijama koje moraju rashlađivati velike količine vode. Strojevi koji izvode ovu vrstu hlađenja poznati su kao “tornjevi za isparavanje” ili “rashladni tornjevi”.
U osnovi se sastoje od: kućišta sastavnih dijelova, distribucijskog sistema vode, “punjenja”, sabirnog spremnika ohlađene vode i ventilatora koji proizvodi strujanje zraka kroz “punjenje”. U punjenju, gdje su voda koja se hladi i zračni spoj u intimnom kontaktu, mala količina vode (oko 4 – 5 % protoka) isparava oduzimajući toplinu iz preostale vode.
Sektori u kojim se primjenjuju rashladni tornjevi:
- Rafinerije
- Šećer (industrija šećera)
- Destilerije
- Proizvodnja energije (plinske turbine, klipni motori itd.)
- Kemijska industrija
- Farmaceutske industrije
- Hrana
- Industrije konzerviranja i sokova
- Staklara
- Željezara
- Industrija plastike
- Valjaonice i proizvodnja žice
- Ljevaonice željeza
- Obojeni metali (proizvodnja)
- Toplinske obrade
- Tvornice papira
- Proizvodnja drva (furnirane ploče itd.)
- Zbrinjavanje otpada (čvrsti komunalni otpad)
- Pročišćivači (tekućina)
- Veleprodaje opreme za vodovod i grijanje